+48 781 08 78 08 ik fb @

Aktualności

 

W życiu przychodzą takie momenty kiedy zaczynamy się zastanawiać nad jakością tego, co zbudowaliśmy. O ile przekroczenie 30 roku życia jeszcze nie przeraża tym jak wiele lat za nami, to z pewnością jest momentem, w którym analizujemy czy zmierzamy we właściwą stronę.

 

Zatrzymujemy się i bardziej uważnie patrzymy także na swój organizm. Bohaterką tej historii jest 32-latka z wagą 93,5 kg. Towarzyszył jej duży obrzęk, cholesterol całkowity i trójglicerydy powyżej normy, dość wysokie TSH (2,89) itd. czyli  klasyczna mieszanka jednostek chorobowych przy nadwadze. Przychodząc do mnie borykała się także ze złym samopoczuciem, ospałością, ociężałością, dyskomfortem jelitowym. Odbyłyśmy długą konsultację i zaczęło się wprowadzanie zmian. Oprócz odżywiania się zgodnie z jadłospisem, pacjentka zaczęła także regularnie ćwiczyć. Efekty przyszły niemal natychmiastowo, a po kilku miesiącach na wadze ukazała się wymarzona przez nią liczba czyli 65 kg. Badania pokazały że zły cholesterol (frakcja LDL) się obniżył, dobry (HDL) poszybował w górę, TSH spadło poniżej 2 (1,89). Miejsce nadprogramowych kilogramów zajął uśmiech, tryskająca radość i po prostu zdrowie.

 

Wydaje się proste prawda? Tylko, że wcale takie nie było i zaraz opowiem dlaczego. Pacjentka pochodzi z tradycyjnej rodziny, żyjącej w wielopokoleniowym domu. Wszyscy to zwolennicy tradycyjnej kuchni, wychowani na sosach z zaklepką, schabowym i zasmażanej kapuście. Trudno w takiej konfiguracji odrzucić styl odżywiania, który towarzyszył nam od dzieciństwa i zjadać sałatki, gulasz z chudych mięs i ciemne pieczywo zamiast parówek czy białego chleba . Zrezygnować z panierek czy dolewania gęstej śmietany, a majonez zamieniać na jogurt. Trudno w trakcie rodzinnych imprez odmawiać zjedzenia tortu czy kolejnej porcji sernika. Trudno, ale warto. Ważne wtedy jest przypominanie sobie celu, uświadamianie, że te 30, 40 czy 50 lat złego odżywiania, które doprowadziło nas do nadwagi i chorób już w zupełności wystarczy. Każdy moment jest dobry, aby zacząć o siebie dbać. Im szybciej, tym lepiej.

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone / All rights reserved

RealizacjaMabu.pro Film & Design