+48 781 08 78 08 ik fb @

Aktualności

 

Kiedy w naszym życiu pojawia się taki nieproszony gość jak choroba to optyka postrzegania świata zaczyna się zmieniać. Dostrzegamy, że utrata zdrowia i sprawności nie jest domeną osób w wieku emerytalnym tylko może spotkać nas w każdym momencie. Wtedy przeważnie zaczynamy szukać przyczyn takiego stanu rzeczy i wyrzucamy sobie, że nie dość zadbaliśmy o nasz organizm. W takim momencie często składamy sobie obietnice, że kiedy dojdziemy do zdrowia lepiej zaopiekujemy się naszym ciałem.

 

Kobieta, o której napiszę wygrała z rakiem - plagą naszych czasów, o której każdy słyszał, a wielu doświadczyło na sobie lub wśród rodziny i znajomych. Trudna i często bolesna kuracja farmakologiczna wymaga od chorego naprawdę wielu wyrzeczeń, a kosztuje także sporo cierpienia. Jednak wygrana z rakiem daje takiego „kopa” do życia, że każda czynność, nawet wymagająca ogromnego wysiłku wydaje się prosta do zrealizowania.

 

Spotkałyśmy się kiedy walka pacjentki z rakiem już się zakończyła, a rozpoczynała ta o lepsze zdrowie. Terapia, choć skuteczna przyniosła ze sobą takie konsekwencje zdrowotne jak choćby nadwaga czy osłabienie i wyjałowienie organizmu. Wyleczone ciało trzeba było doprowadzić do stanu równowagi. Wprowadziłyśmy nowy jadłospis, a pacjentka od pierwszego dnia zaczęła ćwiczyć. Na początku z wieloma przerwami, bo słaba kondycja fizyczna nie pozwalała na więcej, ale konsekwencja doprowadziła ją do tego, że obecnie bez żadnych problemów może spędzić godzinę na rowerze czy powędrować pieszo w górach. Nowy sposób odżywiania wprowadzony został równie skrupulatnie co wysiłek fizyczny, dlatego spadek wagi był niczym wyjęty z kart książki. Tej tendencji nie zakłócały święta czy długie weekendy. Nigdy nie słyszałam z jej ust wymówek, mimo że jest ponad 50-letnią żoną i mamą, na której spoczywa obowiązek przygotowania posiłków. Rodzina i znajomi dostosowali się do zmian w jej jadłospisie.

 

Często ludzie rezygnują z diety z błahych powodów: „bo mi się nie chce”, „bo inni mogą, a ja nie”, „bo to jest dla mnie za trudne” albo nie podejmują starań o lepszą kondycję, bo czują się „za starzy na takie rzeczy”. Jednak jeżeli ktoś już raz musiał zawalczyć o zdrowie wie, że dbanie o swój organizm powinno być priorytetem. To jedyny organizm, który mamy. Warto traktować go z szacunkiem.

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone / All rights reserved

RealizacjaMabu.pro Film & Design